Krótka historia UPA dla Polaków. Czy historycy nas pogodzą?

Czy historycy nas pogodzą? Czy polityka przeprosin prowadzi do pojednania? Jak na swoją historię patrzą Ukraińcy, a jak te same wydarzenia postrzegają Polacy? Czy krwawe wydarzenia na Wołyniu w 1943 roku wyglądają tak samo z obu strony? Czy wspólne dziedzictwo II RP, zbliża czy dzieli?
To tylko niektóre pytania stawiane przez wybitnego publicystę i historyka, Kazimierza Wóyckiego w prezentowanej publikacji.
Autor w serii zwięzłych rozdziałów-rozważań, podzielonych na dwie części „Potrzeba pamięci i sianie nienawiści” oraz „Drogi i rozdroża pojednania”, wyjaśnia skomplikowane relacje między oboma narodami nie tylko na tle historycznym, ale również w kontekście politycznym i psychologicznym. Przy czym nie są to stwierdzenia jednoznaczne, opisywane wydarzenia rozpatrywane są zarówno z punktu widzenia racji polskich, jak i ukraińskich. Jak pisze profesor Leszek Zasztowt: „[…] Nasze historie są niezwykle zbieżne. Tak jak nasze winy i grzechy. Strzeżmy się zwłaszcza grzechu zaniechania, który wielokrotnie pogrążył i Polskę, i Ukrainę, stając się przeszkodą w ich dążeniu do niepodległości”. Tę książkę trzeba koniecznie przeczytać.
30 zł + wysyłka
autor:
Kazimierz Wóycicki

wydawca:
Pracownia Wydawnicza Andrzej Zabrowarny

rok:
2019

liczba stron:
216

format:
A5

oprawa:
miękka

język:
polski

ISBN
978-83-954000-1-8