Moja Łemkowszczyzna. Tryptyk. Wydanie II

Publikacja składa się z trzech opowiadań – historii życia ojca Iwana, matki Jarosławy i Piotra Czuchty. Wersja ukraińska jest tłumaczeniem polskiego materiału, który pierwotnie miał się ukazać w „Tygodniku Powszechnym”.
Autor z geograficzną dokładnością odtwarza przedwojenne rozmieszczenie chat, cmentarzy, łanów, lasów. Czas okupacji niemieckiej – ukazany poza rzeczywistą przestrzenią z kontyngentami, roboty w Niemczech i partyzantami – jest niemal wiejską idyllą. Opisom życia i tragedii przesiedlenia towarzyszą ekspresywne i emocjonujące sytuacje dotyczące szczególnie okresu przesiedlenia i poszukiwanie rodzinnych wsi. Grozę wysiedlenia łagodzą humorystyczno-gorzkie sytuacje. Opowieść literacka uzupełniona jest wspaniałymi fotografiami, zrobionymi w latach 1911–1940 przez ojca autora, Iwana Maśleja.
Poczucie utraconej ziemi rodzinnej jest podobne u każdego wysiedleńca – Niemca, Ukraińca, Polaka, Węgra, Żyda… Dla A. Maśleja intymna Łemkowszczyzna to nie tylko historia wysiedlenia czy zwycięstwo powrotu – to także współodczuwanie ziemi wraz z przesiedleńcami.
Drugie wydanie wzbogacają wstępne słowa prof. Romana Drozda oraz Mariusza Markiewicz.
25 zł + wysyłka
autor:
Aleksander Maślej

wydawca:
TYRSA Sp. z o.o.

rok:
2018

liczba stron:
118

format:
B5

oprawa:
miękka

język:
polski, ukraiński

ISBN
978-83-89085-19-1